Bisayfa.Com

İğne Oyası Yapılırken Dikkat Edilecekler

İğne oyası yapılmadan önce dikkat etmeniz birçok farklı unsur vardır. Öncelikle iğnenizi iyi seçmeniz gerekir. Kimisi bildiğimiz klasik ile yaparken, kimi de oyası için özel olarak satılan ve çengelli iğneye benzeyen bir ile işleme yapabilir. Bunun için kararı siz verecek ev hangisini daha kolay kullanabiliyorsanız onu seçeceksiniz.

İğne oyası modeline karar verdikten sonra mutlaka örneğinizi yanınızda bulundurun. Özellikle yaptığınız deliklerin hepsinin eşit olmasına dikkat ediniz. İğne oyası yaparken asla kullanılmış bir ip kullanmayın. Zaten hassas bir işleme olacağı için ipinizin de kullanılmamış olması hem işinizi kolaylaştırır ve hem de daha güzel görünmesini sağlamış olur.

Özellikle iğne oyası el işi yaparken düğümlerin sıkı olmasına dikkat ediniz. İlmik yaparken daha net sonuçlar ile çalışın. Eğer naylon iplikle yaptıysanız, ürünü ütüleme sırasında mutlaka hassas olun ve üzerine bir başka örtü koyarak ütüleyiniz. Aksi takdirde daha kolay yapılsın diye seçtiğiniz naylon iplik ütünüze yapışır ve emekleriniz boşa gitmiş olur.

Article publié pour la première fois le 30/11/2013

Bu makalemizden önce yazılan İğne Oyası Yazma Modelleri başlıklı makalemizde halkalı havlu kenarı örnekleri, havlu kenarı dantel ve havlu kenarı danteli örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazar : Mükerrem KURT
Bu yazıya yorum yapın!

Birhan Akın12.12.2013 23:25

İğne oyası havlu kenarı modelleri « Örgü Modelleri


örgü pazarı12.12.2013 23:32

Annemin el emeği göz nuru diye nitelendirdiği: iğne oyası. Annem böyle güzel şeyler yapmayı nerden…


Uluslararası GM12.12.2013 23:35

bir adaya düşüyorsam, ee üç şeyde farzsa, geç yetişiyorsa çınar, ölüyorsak biz o zamana gelemiyorsan sen, iğne oyası yapıyorlarsa kalbimize