Bisayfa.Com

Havlu Kenarı Dantelleri

Millet olarak elişine oldukça önem veririz ve kullanmakta olduğumuz bütün eşyaların üzerlerinde mutlaka el emeği, göz nuru olan bir örtü ya da dantel bulunmaktadır. Bazen bu durum espri konusu olsa da yıllardır sürmekte olan bir gelenektir, aslında. Yaşam alanlarının banyo ve mutfak kısımlarında da kullanılmakta olan havluların kenarları da dantelsiz kalmazlar. Hanımlar tarafından yapılan bu danteller ya da süslemeler, havlulara bir başka şıklık katmaktadırlar. Hanımlar kullandıkları havlu kenarı örneklerini büyük bir özenle yapar aynı özenle kullanırlar.

Hanımlar kenarında danteli ya da süslemesi bulunmayan yeni bir havlu aldıkların da ilk iş olarak o havlunun kenarını kendi zevklerine göre süslemek olur. Çok farklı süslemelerin mevcut olduğu kenar dantellerinde da takip edilmektedir ve yeni yılın ilk çıkan örneği hanımlar tarafından bulunup uygulamaya geçilmektedir. Çeyizlerde de kullanılan bu elişi örneği, yapıldığında havluya başka bir hava katmaktadır.

Yeni yılla beraber havlu kenarı modelleri de bütün şıklığı ile havluların kenarında ki yerlerini almaktadırlar. Çok farklı yöntemlerin kullanıldığı havlu kenarı örneklerinde bu yıl yine kurdele işi oldukça beğenilmektedir ve uygulanmaktadır. Farklı renkler ile kombin yapılan modellerde kurdele kullanılır ve çiçek motifleri revaçtadır. Y,ne bu yıl tercih edilen bir diğer model kasnakta işlenen havlulardır. İncilerde kullanılan modeller oldukça dikkat çekmektedirler. Her yıl olduğu gibi bu yılda pullu modelleri görmek mümkündür.

havlu kenarı danteli

havlu kenarı danteli

Article publié pour la première fois le 22/01/2014

Bu makalemizden önce yazılan Çiçekli İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri başlıklı makalemizde Çiçekli, Havlu ve İğne hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazar : Mükerrem KURT
Bu yazıya yorum yapın!